Przebieg uroczystości weselnej
Każda impreza jest inna i dlatego jej przebieg szczegółowo omawiamy z naszym klientem dostosowując się do jego życzeń i wymagań. Odbywa się to podczas spotkania Młodej Pary z przedstawicielem zespołu. Opisany poniżej schemat nie jest sztywny, stanowi tylko przykład toku imprezy. Wszystko w nim może ulec zmianie tak, aby odpowiadało wyobrażeniom Pary Młodych.
Oto nasza koncepcja:
Powitanie w lokalu weselnym
W progu lokalu weselnego staropolskim obyczajem – chlebem i solą witają parę młodą rodzice lub obsługa lokalu. Następnie zapraszamy gości do zrobienia dużego koła, w środku którego znajduje się Para młoda. Pan młody częstuje swoją żonę szampanem, po czym wszyscy panowie częstują panie szampanem i wznosimy toast śpiewając sto lat nowożeńcom. Po toaście zapraszamy do składania życzeń młodym (o ile nie zostały już złożone bezpośrednio po ceremonii kościelnej). Goście po złożeniu życzeń zajmują miejsca przy stołach. Pod koniec obiadu zachęcamy wszystkich do napełnienia kieliszków w celu wzniesienia kolejnego toastu (aby nikt nie utykał po szampanie), po którym zapraszamy Państwa Młodych do pierwszego tańca.
Pierwszy taniec
Pierwszy taniec oficjalnie otwiera biesiadę weselną. W tym czasie oczy wszystkich uczestników imprezy zwrócone są na Parę Młodą. Panuje uroczysta atmosfera. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że na pierwszy taniec nie warto wybierać piosenki np.: „To ja typ niepokorny” lub innej np.: w klimacie „Hard” czy „Heavy”. Nie bardzo pasuje ona do atmosfery tej chwili. Trafi ona do niewielu osób. Wątpliwe też, że będzie ona odpowiadać wyobrażeniu rodziców weselnych, którzy zapewne nie mniej niż młoda para przeżywać będą tę chwilę. Naszym zdaniem warto wybrać piosenkę o uroczystym klimacie, która również swoim tekstem podkreśla wagę tej chwili. W naszym repertuarze znajdują się takie piosenki. Mogą Państwo wybrać też zupełnie inną, jakąś szczególną dla siebie piosenkę. Jednak wtedy prosimy o dostarczenie nam oryginalnej płyty CD z tym nagraniem (przynajmniej na 1 miesiąc przed weselem), a my zaaranżujemy ją dla Państwa. Najpopularniejszym tańcem otwierającym wesele jest utwór Wielka Miłość z filmu Porwanie Agaty .
Zabawa
Każda impreza musi wpaść w swój właściwy rytm. Polega to najczęściej na tym, że zespół musi wyczuć, jakie klimaty muzyczne najbardziej odpowiadają gościom weselnym. Wiadomo jest, że wśród weselników znajdują się przedstawiciele różnych roczników. Każdy wiek ma inne oczekiwania i gust muzyczny. A tu trzeba dogodzić wszystkim. Chociaż mówią ludzie, „że jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził”. Dlatego też repertuar dobierany jest bardzo starannie, aby „dla każdego było coś miłego”. Nie mamy żadnego stałego układu repertuaru. Dobieramy go na bieżąco analizując oczekiwania gości oraz przede wszystkim temperaturę imprezy. Na początku wesela piosenki są może trochę spokojniejsze. Po pewnym czasie (i kilku wypitych kieliszkach) atmosfera wśród gości staje się cieplejsza. W naszej muzyce odzwierciedla się to coraz większą skocznością i dynamiką.
Blok muzyczny
Blok muzyczny składa się najczęściej z 7-8 piosenek. Trwa około 35-40 minut. Dbamy o to aby nasze aranżacje muzyczne były jak najbardziej zbliżone do oryginałów. Nie ma w nich niepotrzebnych przedłużeń piosenek – często stosowanych przez zespoły o ubogim repertuarze. Zdecydowanie wolimy zagrać więcej „nie przedłużanych” piosenek, gdyż mamy wtedy możliwość zaspokojenia większej ilości gustów muzycznych. Przerwa po bloku muzycznym oscyluje w granicach 10-15 minut. Bywają jednak na imprezach takie momenty, gdy publiczność jest „rozpalona do czerwoności” wtedy nie zważając na czas, gramy kilka lub nawet kilkanaście piosenek w jednym ciągu tak, aby maksymalnie zaspokoić żądzę zabawy. Piosenki w bloku muzycznym dobierane są tak, aby zawsze było coś do przytulenia i poskakania. Na parkiet wciągamy gości najczęściej piosenkami typu ” przytulanka ” . Potem może zdarzyć się wszystko. Staramy się grać różnorodnie, nie wyrzekając się żadnych stylów muzycznych.
Podziękowanie
Najczęściej około godziny 23.00 wraz z Młodą Parą przeprowadzamy podziękowanie dla rodziców. Pod koniec bloku muzycznego Państwo Młodzi czekają już na środku parkietu z bukietami kwiatów. Muzyka zatrzymuje się. Wszystkich gości ustawiamy w duże koło i do środka zapraszamy rodziców weselnych. Młodzi i rodzice stoją na wprost siebie… Dalej nie piszę, żeby przypadkiem rodzice nie przeczytali i nie wiedzieli co będzie… Omówimy to na miejscu…Polecamy piosenkę pt. „Cudownnych rodziców mam” ,która to cieszy się ostatnio dużym powodzeniem.
Oczepiny
Nazwa „oczepiny” wywodzi się ze staropolskiego obrzędu, podczas którego o północy w trakcie wesela pannie młodej po obcięciu zapuszczanego do tego czasu i pielęgnowanego warkocza, nakładano na głowę małżeński czepiec. W 1905 roku odnotowano przypadek, gdy pewna panna postawiła veto temu zwyczajowi. Po ogólnej konsternacji gości, wynikającej z obawy, że może to źle wróżyć na przyszłość związkowi, owa uparta i niezależna panna postawiła na swoim i oczepin nie było. Młody mąż miał żonę z długim, pięknym warkoczem. Jak się później okazało, małżeństwo było bardzo szczęśliwe, a inne panny biorąc przykład z tamtej stopniowo zrywały z dotychczasową tradycją. Obecnie, gdy wybije dwunasta w nocy, niezamężne panny i kawalerowie pląsają w rytm muzyki wokół państwa młodych i mają za zadanie złapać rzucane przez nich rekwizyty: panny-welon, a kawalerowie krawat lub muchę. Ci, którym uda się złapać rzucane części garderoby, mają szansę na rychłe zamążpójście lub ożenek. Oczepiny są miłym akcentem wesela, ale pod warunkiem, że towarzyszą im zabawy, konkursy czy przyśpiewki, których przebieg wcześniej uzgodniony jest z wodzirejem. Trzeba zadbać o to, by nie stały się one żenującym, nudnym, bądź niepotrzebnym elementem.
Zabawa – ciąg dalszy
Zdecydowana większość ludzi lubi tańczyć przy nieco przygaszonym świetle. Gdy na dworze zrobi się całkiem ciemno, a na sali panuje już odpowiednia atmosfera, gasimy wszystkie światła w lokalu, wpuszczamy dym i włączamy kolorowe światła dyskotekowe. Tworzy to miły dyskretny klimat. Nie wszystko widać, jest intymniej, kolorowo i szałowo. Bardzo ożywia to każdą imprezę. W tym czasie staramy się zagrać więcej młodzieżowych kawałków. UWAGA. Dym jest bezwonny. Posiada atest PZH i nie powoduje alergii ani nic podobnego. Dodajemy do niego olejki eteryczne, żeby pachniał np: truskawkami czy Red Bullem. Oczywiście wszystko jest dozowane ze zdrowym rozsądkiem.
Zakończenie
Gdy zbliża się godzina zakończenia biesiady weselnej – dziękujemy wszystkim za miłą zabawę. Życzymy spokojnego, bezpiecznego powrotu do domu i szybkiego odpoczynku. W imieniu Państwa Młodych zapraszamy na (ewentualne) poprawiny. Jeszcze raz przedstawiamy zespół i w miłej atmosferze żegnamy się z Państwem.
Poprawiny
Jeśli zdecydują się Państwo na zrobienie poprawin przy muzyce zespołu, to sugerujemy, żeby nie rozpoczynać imprezy wcześniej, niż przed godziną 14-15. Wcześniejsza pora nie jest korzystna, gdyż goście nie zdążą jeszcze wypocząć. Poprawiny trwają zazwyczaj około 5 godzin.